برای ۱۰۰ زدن شیمی در کنکور ۹۸، باید اول از همه بدانید که برای پاسخگویی به سوالات شیمی حدودا ۳۵ دقیقه بیشتر وقت نخواهید داشت، که با توجه به تعداد سوالات شما زمان بسیار کمی برای پاسخ دارید. در نتیجه برای اینکه بتوانید درصد خوبی را کسب کنید باید بتوانید تسلط کافی و کامل به مباحث درس شیمی پیدا کنید.

۱۰۰ زدن شیمی کنکور، نباید مباحثی که بنظرتان سخت و دشوار است برای آخرین لحظات باقی مانده به کنکور واگذار کنید، دلیل این امر واضح است؛ چراکه در روزهای آخر به هیچ عنوان وقتی برای یادگیری و درک این مطالب نخواهید داشت. در حالت کلی هم شیمی درسی است که حدودا وقت گیر و سنگین است و مطالبش به تدریج در ذهن تثبیت میشود. پس باید بازه ی مطالعات درس شیمی را کمی طولانی تر کنید.

اگر هم تا الان خیلی بر روی این درس وقت کافی نگذاشته اید، پس از الان که در اسفند هستیم تا زمان کنکور حداقل ۵ نوبت و بین ۲ الی ۲ساعت و نیم وقت بگذارید.

از مهمترین پیش نیازهای شیمی کنکور میتوانیم به محاسبات عددی سریع ، رسم آرایش الکترونی، جدول تناوبی و تغییرات آن ، واکنش نویسی و استوکیومتریاشاره کنیم.

۱۰۰ زدن شیمی کنکور ۹۸، مباحثی از شیمی که به تمرین، مرور و تست زدن بیشتری نیاز دارد باید تا آخر اسفند دو دور تست زنی کنید تا مطالبش کامل به خورد مغزتان برود. بطور مثال از مباحثی که نیاز به مرور و تمرین بیشتری دارند میتوانیم به مباحث شیمی آلی، ترمودینامیک، محلول‌ها، اسید و باز، الکتروشیمی اشاره کنیم. در هنگام مطالعه حتما به متن و حاشیه کتب و پاورقی توجه داشته باشید.

اخیرا فصل ترمودینامیک در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه طراحان کنکور قرار گرفته است، پس تست‌های بیشتری ازین فصل را در برنامه درسی خود قرار دهید.

۱۰۰ زدن شیمی کنکور ۹۸ نکات مهم مطالعه‌ی شیمی:

دقت کنید در مطالعه ی درس شیمی باید دقت و توجه بیشتری به خرج دهید، چرا که تمامی جملات، عکس‌ها، فرمول‌ها و نمودارهای این درس دارای نکات مهم و کنکوری است.

چون درس شیمی یک درس مفهومی است میتوانید مطالعات هر بخش آن را به چند بخش کوچکتر خرد کنید. مثلا اگر یک بخش حاوی ۲۰ صفحه است آن را به ۴ بخش کوچک پنج صفحه ای خرد کنید.

۱۰۰ زدن شیمی کنکور ۹۸، توصیه ای که برای شما داریم اینست که تا جاییکه میتوانید از هایلایتر استفاده نکنید و کتاب را رنگی نکنید چون بعد از مدتی خیلی از نکات هم یادتان نخواهد آمد. بهتر است نکات کلیدی و یا خلاصه صفحه ای که میخوانید را در حاشیه کناری یا حالا بالا یا پایین کتاب بنویسید؛ و نکات خیلی خاص یا بخش هایی که با چندبار مرور بازهم از خاطرتان محو شده اند های‌لایت کنید.

۱۰۰ زدن شیمی کنکور ۹۸، سعی کنید در خلاصه نویسی هایتان کمی خلاقیت هم به خرج دهید و مثلا بیاید از طریق ارتباط مطالب به همدیگر یا ساخت فرمول یا شعر مختص خودتان فهم و یادآوری مطالب را برای خودتان راحتتر کنید و تاثیرش را ببینید. حتما زمانی را برای ارتباط مطالب به همدیگر کنار بگذارید ممکن است در ابتدا کمی وقت گیر بنظر بیاید اما ارزشمند است.

اکثر کسانیکه در کنکور سراسری درس شیمی را با درصد بالا زده بودند عقیده دارند شیمی سال دوم مهمترین است. مطالب شیمی سال دوم قابل فهم و ساده تر است و با خواندن متن کتاب درسی و حفظ کردن بیشتر مطالب به راحتی میتوانید به سوالات این بخش پاسخ دهید. در کل شیمی سال دوم و مخصوصا فصل اول و دوم پایه بقیه مطالب شیمی محسوب میشود. پس سعی کنید بر روی مطالب شیمی سال دوم تسلط داشته باشید و از مرور مطالبش در روزهای پایانی غافل نشوید چرا که مطالب حفظی بسیاری دارد که باید یادآوری شود.

برای پیشرفت در حل اکثر سوالات محاسباتی بهتر است پایه ی خود را در درس استوکیومتری قوی کنید. حتی میتوانید بعد از مدتی با ابتکار ویژه خود این سوالات را حل کنید و این ابتکار را برای حل بیشتر سوالات هم بکار ببرید.

تحلیل سوالات کنکور شیمی:

بطور کلی میتوانیم بگوییم در شیمی سوالات به ۶ تیپ مطرح میشوند. در زیر به توضیح هر یک میپردازیم:

تیپ۱– سوالات محاسباتیاین تیپ سوالات همانطور که از اسمش پیداست محاسباتی و درنتیجه وقت گیر و پاسخگویی به آنها زمان بر است. تعداد سوالات محاسباتی معمولا بین ۱۵ تا ۱۸ تست میباشد. برای پاسخگویی سریع و کاهش اتلاف وقت سعی کنید سرعت خود در محاسبات را بالا ببرید. سوالات محاسباتی به سه سطح تقسیم میشود که در زیر به آنها اشاره میکنیم.

سوالات محاسباتی به ۳ دسته زیر تقسیم میشوند :

سوالات محاسباتی ساده : در این سوالات مجهول خواسته شده فقط مرتبط با یک موضوع است و با خواندن سطحی سوال میتوان سریع به آن پاسخ داد. معمولا ازین سطح حدود ۵ تا ۷ تست مطرح میشود. پس خیالتان راحت!

ب) سوالات محاسباتی ترکیبی در این مدل تست‌ها دیگر مجهول ما مرتبط با یک موضوع نیست، بلکه دو یا چند موضوع مختلف موردنظر میباشد که میتواند از یک یا چند فصل مطرح شده باشد. قطعا بهتر است سوال را با تمرکز بالا بخوانید تا مجبور به چندباره خوانی نشوید. معمولا از این سطح حدود ۷ الی ۹ تست مطرح میشود. 

پ) سوالات محاسباتی خلاقانه : این سطح سوالات در واقع همان سوالاتی هستند که جدید تلقی میشود و کمتر نمونه آن را موقع تمرین تست زنی دیده اید و معمولا اگر مفاهیم شیمی را درک کرده باشید میتوانید به این سوالات پاسخ دهید. 

پاسخ دادن به این سوالات کار راحتی نیست و درصد کمی از داوطلبان میتوانند به این سوالات جواب دهند. این داوطلبان معمولا یا مشابه این سوالات را قبلا دیده اند یا اینکه وقت بیشتری صرف حل این سوالات میکنند. بهرحال بهتر است این سوالات را در انتها و درصورتیکه وقت اضافه داشتید حل کنید. معمولا ازین سطح ۳ تا ۵ تست مطرح میشود. پس اگر وقت نداشتید که پاسخ بدید خیلی نگران درصد خود نباشید!

تیپ۲ –سوالات درک مطلباین تیپ سوالات چهار گزینه ای هستند و یک موضوع مشخص در یک فصل را مورد نظر دارند. از آنجایی که موضوع و فصل واحد است پس با یک تسلط نسبی به راحتی میتوانید به این سوالات پاسخ دهید. معمولا تعداد سوالات مطرح شده بین ۶ تا ۸ سوال میباشد.

تیپ۳ –سوالات ترکیبیاین تیپ سوالات که چهار گزینه ای هستند موضوعات مختلفی از یک فصل یا چند فصل را دربر گرفته اند. برای پاسخگویی به این سوالات باید به مفاهیم کتاب‌های سال دوم، سوم و چهارم تسلط داشته باشید. معمولا تعداد سوالات مطرح شده بین ۸ تا ۱۰ تست میباشد.

تیپ۴ –سوالات جای خالیدر این تیپ سوالات در یک متن علمی چند جای خالی درنظر میگیرند.  معمولا تعداد سوالات مطرح شده بین ۳ تا ۵ سوال میباشد.

تیپ۵ –سوالات شکل و نموداردر این تیپ سوالات همانطور که از اسمش پیداست، یک شکل، نمودار و یا یک جدول از مفاهیم کتاب مطرح میشود و در پیرامونش سوالاتی مطرح میشود. برای پاسخگویی به این سوالات باید بر متن کتاب تسلط داشته باشید. معمولا تعداد این سوالات بین ۳ تا ۵ سوال میباشد.

تیپ۶ –سوالاتی که نیاز به نوشتن واکنش شیمیایی دارنددر این تیپ سوالات معادله واکنش در متن سوال مطرح نشده و برای جواب دادن به این سبک تست‌ها باید خود داوطلب معادله واکنش را بنویسد. این امر به این معنی است که شما باید به واکنش های شیمیایی برای پاسخگویی به این نوع سوالات تسلط داشته باشید. معمولا بین ۱۳ تا ۱۵ سوال کنکور در درس شیمی از این تیپ سوالات است پس باید توانایی خود در واکنش نویسی را بالا ببرید.

در کل سوالاتی که در کنکور شیمی مطرح میشود به این ترتیب است:

۴ سوال آسان

١۴ سوال متوسط

١٢ سوال دشوار

۵ سوال بسیار دشوار

تحلیل و بررسی از مدرسان تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *